Kalendarz wydarzeń

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Czwartek 26 Sierpień 2021
Odsłon : 1103

26 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Uroczystość maryjną i narodową. Dzisiejsze święto związane jest z sanktuarium maryjnym w Częstochowie. Częstochowa. Jasna Góra. Z daleka widoczna, wysoka, jasno oświetlona wieża Jasnogórskiego " Sanktuarium Wielkiej Nadziei" (Jan Paweł II), polski Syjon, "wielka chluba naszego narodu". Na Jasnej Górze spełniają się, jakby tu także skierowane, słowa proroka Izajasza: "Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie Iudy pójdą i rzekną: ´Chodźcie, wstąpmy na Górę Pana do świątyni Boga Jakuba. Niech nas nauczy dróg swoich´" (Iz 2, 2-3).

Cudowny wizerunek Czarnej Madonny czczony jest w Częstochowie od 1382 r. Książę opolski Władysław wzniósł na Jasnej Górze klasztor dla Ojców Paulinów i oddał im w opiekę obraz Matki Bożej. Pochodzenie obrazu osnute jest legendą, pozostaje niewyjaśnione, ale panuje ogólne przekonanie, że jest to malowidło wschodnie. Stanowi typ ikony "Panagia Hodegetria" - "Najświętsza Przewodniczka". Obraz ten szybko zasłynął cudami. Kult jego wzmógł się po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. Od tego czasu Jasna Góra zaczęła stawać się głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce i zarazem duchową stolicą naszej ojczyzny. W 1717 r. obraz ukoronował bp Krzysztof Szembek. Po kradzieży koron ponownie ozdobiono go koronami, które ofiarował papież Pius V. Trzeciego nałożenia koron dokonał 3 maja 1966 r. kard. Stefan Wyszyński. Obecnie przy obrazie znajduje się złota róża, którą złożył w darze dla Królowej Polski Jan Paweł II. Był to dar synowskiej miłości, a nade wszystko wdzięczność za macierzyńską opiekę, wszystkie łaski, jakie otrzymał przez Jej pośrednictwo, łaskę kapłaństwa, za wyniesienie do godności biskupiej i największą łaskę życia - za powołanie na urząd św. Piotra.

W XVII w. Ojcowie Paulini podejmowali starania o ustanowienie specjalnego święta ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, lecz bezskutecznie. Święto Matki Bożej Częstochowskiej zostało zatwierdzone w 1904 r. dla diecezji włocławskiej, na terenie której leżała wówczas Częstochowa. 26 października 1956 r. święto zostało zatwierdzone dla wszystkich diecezji w Polsce. Papież Pius XI w 1935 r. zatwierdził Oficjum brewiarzowe oraz formularz mszalny o Matce Bożej Częstochowskiej.

W dniu dzisiejszym słyszymy Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej. Kościół chce nam ukazać, jak czułą i potężną mamy Opiekunkę, Matkę i Królową w Matce Zbawiciela. My, Polacy, doświadczyliśmy w ciągu naszych dziejów i ciągle doświadczamy Jej szczególnej opieki i pomocy.