Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszego Sanktuarium!

Tegoroczny Wielki Post przyszło nam przeżywać w atmosferze ogólnoświatowego zagrożenia pandemią koronawirusa. Tym samym okres ten stał się dla nas czasem cierpienia, tęsknoty za Eucharystią, lękiem o zdrowie, życie oraz o przyszłość swoją, naszych rodzin, Ojczyzny i całego świata. Doświadczenie epidemii stawia nas kapłanów i wszystkich wierzących w sytuacji nadzwyczajnej. Zgodnie z Dekretem Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego z dnia 27 marca 2020 r. pragnę przekazać Wam nowe, ważne i pilne ogłoszenia dotyczące naszej wspólnoty parafialnej i sprawowanych nabożeństw w naszym Sanktuarium.

  1. Sprawowanie Mszy Świętych i nabożeństw

Zgodnie z postanowieniami władz państwowych i kościelnych, we Mszy Św. i nabożeństwach, oprócz księży i koniecznej obsługi może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób. Dlatego w pierwszej kolejności mogą we Mszy Św. uczestniczyć osoby, które zamówiły intencję mszalną. Prosimy, aby te osoby zgłaszały się przed Mszą Św. do zakrystii. Z bólem, ale i wielką troską musimy przez jakiś czas (do 11. 04. 2020) zamknąć nasz kościół w czasie nabożeństw. Sanktuarium będzie otwarte w ciągu dnia dla prywatnej modlitwy.

Przypominam, że Ksiądz Arcybiskup udzielił, do odwołania, dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane. (czytaj treść dyspensy w całości). Prosimy zatem o uczestnictwo w nabożeństwach za pośrednictwem mediów oraz jednoczeniu się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą Duchową. O wszystkich transmisjach nabożeństw z naszego Sanktuarium i kaplicy zakonnej informujemy na stronie www.facebook.com/parafiaJTiAP

Podobnie wygląda sprawa pozostałych sakramentów.

Nabożeństwa sprawowane w tym czasie i transmitowane: we wtorek – Nowenna do św. Antoniego Padewskiego, w piątek – Droga Krzyżowa o godz. 19.00 i w niedzielę – Gorzkie Żale o godz. 16.00. Pozostałe nabożeństwa i spotkania grup parafialnych zostają odwołane.

Od 29 marca wracamy do starego porządku sprawowania Mszy Świętych.

Można także, indywidualnie umówić się telefonicznie z duszpasterzem i poprosić o udzielenie Komunii Świętej poza liturgią.

  1. Spowiedź 

W związku z istniejącą sytuacją nie będzie w naszym sanktuarium wyznaczonych godzin spowiedzi, także przedświątecznej. Można jednak skorzystać ze spowiedzi świętej, umawiając się telefonicznie na indywidualną spowiedź.

Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania się z Bogiem, poprzez wzbudzenie aktu żalu doskonałego, z równoczesnym podjęciem postanowienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. (czytaj treść dekretu w całości oraz załącznik dot. uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich w sytuacji nadzwyczajnej poza spowiedzią).

  1. Odwiedziny chorych 

Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną zostają odwołane. Telefonicznie prosimy zgłaszać przybycie do chorych tylko w przypadku zagrożenia życia.

  1. Wielki Tydzień

W Niedzielę Palmową nie organizujemy procesji z palmami oraz ich poświęcenia.

Liturgia Triduum Paschalnego, czyli Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty odbędzie się bez udziału wiernych.

Nie będzie adoracji w Ciemnicy.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 18.00 z zachowaniem odpowiedniej ilości wiernych obecnych na adoracji (5 osób).

Przypominamy o poście ścisłym w Wielki Piątek.

Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać podczas świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu. Można skorzystać z przykładowej modlitwy podanej w załączniku. (tekst dostępny TUTAJ).

Nie odbędzie się procesja rezurekcyjna

Prosimy o uczestnictwo w liturgiach za pośrednictwem środków masowego przekazu. Zachęcamy do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej i rozważania słowa Bożego w naszych domach. (czytaj dekret w całości).

  1. Pierwsza Komunia Święta

W związku z epidemią termin I-szej Komunii Świętej (10 maja) zostaje odwołany. Po powrocie do normalnego funkcjonowania, wspólnie z rodzicami, podejmiemy odpowiednie decyzje bezpośredniego przygotowania i przystąpienia dzieci do I-szej Komunii Świętej zgodnie z Dekretem Ks. Arcybiskupa. (czytaj dekret w całości).

  1. Transmisje Mszy Świętych

Przewidywane są transmisje Mszy Świętych niedzielnych, nabożeństw oraz transmisje liturgii Triduum Paschalnego. Prosimy śledzić informacje w internecie.

Wszystkich Was noszę w swoim kapłańskim sercu i polecam wraz z duszpasterzami codziennie w modlitwie Dobremu i Miłosiernemu Bogu przez ręce Matki Najświętszej i naszych Patronów św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego.

Ks. Jacek Wawrzyniak SDS

proboszcz i kustosz sanktuarium wraz z Duszpasterzami