PARAFIALNY PROGRAM PRZYGOTOWANIA DO I KOMUNII ŚW. 2019/2020

Zgłoszenie dziecka do przygotowania do I Komunii Św. w parafii św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich

Prosimy o wypełnienie „Deklaracji” - /tutaj pobierz plik deklaracji w pdfie/ i dostarczenie jej do ks. Proboszcza. Stosowny termin – do końca września 2019 r.  

Przygotowanie dziecka do przystąpienia do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii odbywa się w szkole, w parafii i w rodzinie.

A) W SZKOLE

Przygotowanie do I Komunii Świętej obejmuje uczestnictwo w lekcjach religii od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ramach katechezy dziecko zdobywa wymaganą wiedzę religijną oraz kształtowane są właściwe postawy i system wartości. W trzeciej klasie szkoły podstawowej następuje bezpośrednie przygotowanie do I Spowiedzi i I Komunii Świętej. W tym roku nauki program porusza ważne treści dotyczące sakramentu pokuty i komunii świętej oraz omawiany jest materiał do zapamiętania. Na tym etapie wielką rolę odgrywają rodzice, którzy mają dziecku pomóc w zrozumieniu i opanowaniu materiału.

B) W PARAFII

W wielu parafiach w ramach przygotowania do I Komunii św. praktykuje się dzienniczki czy indeksy, w których dzieci potwierdzają swoją obecność na Mszach św., nabożeństwach czy parafialnych katechezach. W naszej parafii dziecko otrzymuje w każdą niedzielę „ZIARNO”, barwne karteczki z fragmentami Ewangelii na każdą niedzielę roku wraz z ciekawymi zadaniami, rebusami, krzyżówkami nawiązującymi do zdarzeń biblijnych. Rozwiązane zadania dzieci przynoszą w następną niedzielę do kościoła. Raz w miesiącu są losowane nagrody.

Udział w niedzielnej i świątecznej Eucharystii

Dzieci z rodzicami i rodzeństwem uczestniczą systematycznie we Mszy św. w niedziele i święta. Wskazane jest, aby dzieci uczestniczyły w naszej parafii we Mszy Św. o godz. 12.30. Jeśli uczestnictwo w tej Mszy św. nie jest możliwe, zapraszamy na inną godzinę. Bardzo prosimy rodziców aby uczynili wszystko co możliwe, aby  wspólnie z dzieckiem uczestniczyć we Mszy św.

Udział w nabożeństwach w roku liturgicznym

Dzieci uczestniczą w nabożeństwach w roku liturgicznym:

Różaniec – w październiku, poniedziałek – piątek 17.30.

Roraty – w Adwencie, poniedziałek – piątek 17.00.

Droga Krzyżowa – w każdy piątek Wielkiego Postu 17.00.

Triduum Paschalne – wg bieżącego planu

Nabożeństwo majowe – w maju, poniedziałek – piątek 17.30.

Dzieci uczestniczą w miarę możliwości we wszystkich nabożeństwach w kościele lub odmawiają modlitwy w domu. Bardzo prosimy, by rodzice lub inne osoby bliskie uczestniczyły wraz z  dzieckiem w nabożeństwach. Jeśli dziecko przebywa poza parafią, może uczestniczyć w nabożeństwach w innym kościele.

Udział w rekolekcjach w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.

Udział w katechezach i spotkaniach

W ramach bezpośredniego przygotowania do I Spowiedzi i I Komunii Św. będą odbywały się spotkania dla dzieci oraz dla rodziców. Celem spotkań oprócz zgłębiania i przybliżania zagadnień związanych z przystąpieniem dzieci do I Komunii św., jest zintegrowanie dzieci i rodziców ze wspólnotą parafialną.

Proponowany plan spotkań w roku 2019 r.:

22 września – godz. 12.30

17 listopada – godz. 12.30

1 grudnia – godz. 12.30

Terminy spotkań zamieszczone są także na stronie internetowej naszej parafii. Udział jest obowiązkowy z uwzględnieniem przyczyn losowych. Wówczas prosimy o poinformowanie drogą mailową lub telefoniczną ks. Proboszcza.

Informacje

Wyciąg z aktu chrztu

Jeśli dziecko nie było chrzczone w naszej parafii  – św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich, to prosimy, by udać się do parafii, gdzie odbył się Chrzest dziecka i uzyskać wyciąg z aktu chrztu i dostarczyć go do ks. proboszcza, najpóźniej do końca roku 2018. Wyciąg z aktu chrztu jest koniecznym dokumentem, by dziecko mogło przystąpić do I Komunii św.

Stroje pierwszokomunijne

Dzieci przystępują do I Komunii św. w strojach liturgicznych.

Książeczki, różańce, świece

Książeczki, różańce i świece zostaną zakupione przez parafię. W wyznaczonych terminach odbędzie się uroczyste ich poświęcenie i wręczenie dzieciom.

Inne formalności:

Kwestie związane z przebiegiem prób przed uroczystością oraz szczegółowym przebiegiem uroczystości zostaną omówione na kolejnych spotkaniach.

Komunikacja

W przygotowaniu dzieci do I Komunii św. bardzo ważna jest współpraca rodziców, szkoły (nauczyciele religii) i parafii. Dla dobrej współpracy bardzo istotny jest kontakt i dobra komunikacja.

Bardzo proszę o wybranie „Trójek szkolnych” na wzór „trójek klasowych”.

Sposoby i narzędzia do komunikacji parafia – rodzice:

– Spotkania ks. Proboszcza z rodzicami w parafii i i spotkania ks. Emanuela z dziećmi

– Komunikacja e-mail i telefoniczna

– Informacje na stronie www.judaiantoni.sds.pl

Bardzo prosimy i zachęcamy do kontaktu.

Osoba odpowiedzialna w parafii za przygotowanie dzieci do I Komunii świętej:

Katecheta: Ks. Emanuel Rus SDS

Proboszcz ks. Jacek Wawrzyniak SDS

tel. 517 841 783 lub 71/310 13 51

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bardzo prosimy rodziców o podanie telefonów i adresów e-mail, w Deklaracji – zgłoszeniu dziecka do przygotowania do I Komunii św.

C) W RODZINIE

Rodzice są pierwszymi wychowawcami i nauczycielami wiary. W dniu Chrztu Świętego dziecka rodzice przyjęli obowiązek wychowania dziecka w wierze „aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus”. Szczególnym etapem w wychowaniu w wierze jest przygotowanie dziecka do sakramentu I Spowiedzi i I Komunii Świętej. W wychowaniu tym bardzo ważną rolę spełnia osobiste świadectwo wiary i przykład dobrego życia. Istotna rolę w przygotowaniu tym odgrywają inni członkowie rodziny: rodzeństwo, dziadkowie, rodzice chrzestni, krewni. Zadania rodziców i bliskich wymienione zostały w „Deklaracji”, ale tutaj pragniemy je przypomnieć:

- wspólna codzienna modlitwa z dzieckiem,

- pomoc w zadaniach z religii, w zrozumieniu treści,

- czytanie Pisma św. dziecku i z dzieckiem,

- udział z dzieckiem w niedzielnych i świątecznych Mszach św.

- zachęcanie do udziału w nabożeństwach i rekolekcjach w parafii,

- kształtowanie wartości – rozmowy z dzieckiem i świadectwo,

- akcentowanie, że I Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu wiary – spotkanie z Panem Jezusem, a nie okazja do uroczystości przy stole i prezentów.